Miód pochodzi z pasieki położonej w lesie mieszanym z przewagą drzew liściastych. Powstaje z roślin wchodzących w skład runa leśnego, m.in. maliny, jeżyny i kruszyny. Kolor zależy od przewagi gatunku oblatywanego kwiatu.
Miód leśny to jeden z najzdrowszych miodów. Zawiera cukry proste dodające organizmowi sporo energii, czyli glukozę i fruktozę, białka o działaniu bakteriobójczym oraz liczne przeciwutleniacze działające antynowotworowo. Oprócz tego, w miodzie nie brakuje enzymów, witamin i mikroelementów. Spożywając miód z runa leśnego, można uzupełnić niedobory potasu, żelaza, fosforu, magnezu oraz wapnia i manganu. W składzie niektórych miodów tego rodzaju znajduje się także acetylocholina, która powoduje obniżenie ciśnienia krwi.
Zastosowanie:
-
działanie bakteriobójcze,
-
w przeziębieniach oraz chorobach dróg oddechowych,
-
przy obniżeniu odporności organizmu oraz przy stwierdzonej anemii,
-
dla poprawy samopoczucia i zwiększenia energii, wzmocnienia układu nerwowego,
-
pomocniczo w chorobach serca i przy problemach z układem krążenia.
-
pomocniczo przy problemach z układem pokarmowym (zwalcza różne dolegliwości trawienne i zaburzenia przemiany materii),
-
pomaga oczyścić organizm z toksyn, redukuje działanie alkoholu, kawy i innych używek; blokuje wchłanianie ołowiu,
-
przydatny w leczeniu chorób skórnych, wykorzystywany w maseczkach odżywiających cerę i włosy.
Wszystkie odmiany miodu, po upływie pewnego czasu ulegają krystalizacji, jest to naturalny proces przejście ze stanu ciekłego patoki w stan stały, czyli krupca. Najszybciej krystalizuje miód rzepakowy, zaś najwolniej akacjowy. Proces krystalizacji w żaden sposób nie zmienia właściwości miodu i świadczy o dobrej jakości produktu.